Зворотний дзвінок
Як вибрати цоколі лампочок: види, типи, розміри, маркування

Як вибрати цоколі лампочок: види, типи, розміри, маркування

0 236


Майже всі освітлювальні пристрої, крім світлодіодних з вбудованими діодами, випромінюють світло за допомогою лампочки. Кожна лампочка і двох основних компонентів — колба і цоколь. Перша з її вмістом випромінює світло, а друга відповідає за фіксацію лампочки в патроні та подачу на неї електрики. Формату цоколя лампи варто приділяти не менше уваги, ніж виду колби.

У побуті найчастіше використовується пара типів цоколів ламп: різьбовий та штирковий.

Всім різновидам присвоєно маркування, що складається з літер та цифр. За допомогою літери описують тип: Е означає наявність різьблення, а G - штирів. Далі стоїть число, що означає діаметр цокольної частини або проміжок між штирями, виражені в міліметрах. Власне, маркування - найпростіший спосіб дізнатися розмір цоколя лампи. Для інших видів цоколів ламп зі складною конструкцією передбачено й інше, ускладнене маркування.

Різьбовий формат

Раніше гвинтовий цоколь зустрічався тільки біля ламп розжарювання, при цьому маркувався переважно Е27. Цифра у маркуванні вказує на те, що діаметр цоколя становить 27 мм – це стандартний розмір для побутових світильників. Працює цей вид цоколя ламп освітлення на змінному струмі, призначений для мереж із напругою від 12 до 380 Вольт.

Різьбовий варіант використовується з різними лампочками, які потрібні для освітлення приміщень та вуличного кольору. Конструктивно він є циліндром, на алюмінієвому корпусі якого нанесено різьблення. На його кінці є контакт із підключеними до нього електродами. Від останніх йде підключення до вольфрамової нитки. Коли через контакт подається струм, він цим ланцюжком йде до спіралі в колбі і той починає світитися. У LED лампочках у цокольну конструкцію вбудовують спеціальний драйвер. Також лампи зі стандартним цоколем бувають типу «економок» та галогенні.

Розмір цоколя лампи розжарювання та інших видів буває і іншим:

 • Е14 — «молодший брат» Е27, коротший і вужчий. Лампи з невеликим цоколем застосовуються в мініатюрних бра, люстрах свічкового типу, точкових світильниках. Лампочки з таким цоколем іноді звуться міньйони через їхню мініатюрність. Конструктивно вони такі ж, як Е27, і бувають таких самих типів - розжарювання, галогенні, світлодіодні, енергозберігаючі.
 • Е40 - "старший брат" Е27. Це більш потужні лампи, що іноді в десятки разів перевищують потужність звичайних ламп. Розміри цоколя ламп більші: діаметр 40 мм, висота 47,75 мм. У побутових умовах такі лампи не використовуються. Вони призначені для освітлення великих приміщень, наприклад виробничих цехів, а також використовуються для вуличного світла.

Штирковий тип

Штиркова цокольна частина маркується літерою G. Цифра після неї вказує на відстань між штирьками, а точніше між їх центрами. Використовується цоколь у люмінесцентних і галогенних лампах, при цьому буває як невеликий, так і великий.

Особливість цього різновиду у малій площі конструктивного елемента, завдяки чому його можна використовувати для мініатюрних пристроїв освітлення. Одне таке джерело цілком може дорівнювати стандартному цоколю Е27.

Цей тип цоколя люмінесцентних ламп найчастіше використовується у точковому освітленні.

На окрему увагу заслуговують лампочки з цоколем GU. У його маркуванні друга літера вказує на економічність енергоспоживання. Загалом штиркові лампочки компактні, зручні в обслуговуванні і настільки ж поширені, як різьбові.

Серед найпопулярніших варто виділити такі штиркові типи цоколів ламп освітлення:

 • G4. Корпус буває із пластику, металу та кераміки. Перші два надійніші, а керамічні використовуються для галогенних лампочок у зв'язку з тим, що вони здатні витримати сильний розігрів під час використання. Лампочки з таким цоколем працюють з напругою 12 Вольт, зазвичай застосовуються для точкового світла в натяжних стелях, в настільних світильниках та декоративному підсвічуванні.
 • GU10. Відмінність від інших моделей у наявності потовщення на кінцях штирьків. Завдяки цьому лампа фіксується швидко і міцніше - для цього її потрібно лише повернути. Пристрої цього працюють з напругою 220 Вольт. GU10 сумісні тільки з аналогічним патроном, в інший їх не можна вставити. Літера U вказує на енергозберігаючу властивість, а отже відносить джерела світла до енергозберігаючих ламп з маленьким цоколем. Також із цією цокольною конфігурацією випускаються галогенні, люмінесцентні, металогалогенні, LED-лампочки. Застосовуються в точковому світлі, декоративному підсвічуванні та для фасадного освітлення.
 • GU5.3. Використовуються переважно для допоміжного підсвічування, а за достатньої кількості можуть стати джерелом загального освітлення в офісному та домашньому приміщенні. Особливо цей тип є актуальним для точкового світла в натяжних стелях. Монтаж максимально простий та надійний.
 • G53. Штирки у ньому плоскі, а чи не циліндричні. Застосовуються джерела з таким цокольним елементом у світильниках для загального освітлення, декоративного та акцентного світла, фасадного підсвічування. Ідеальний варіант для світильників, від яких потрібне створення спрямованого світла. Лампочки з цоколем G53 використовуються також в авіа та авто техніці, світлосигнальній промисловості.
 • GX53. Літера Х у маркуванні вказує на потовщення штиря на кінці. Лампочки цього різновиду в основному використовуються в натяжних та підвісних стельових конструкціях. Довжина цокольного елемента складає 28 мм. Він працює від змінного струму і не вимагає застосування знижувального трансформатора. Завдяки великому діаметру можна використовувати з великою кількістю LED-джерел, збільшуючи загальну яскравість та потужність лампочки.
 • G13. Застосовується для люмінесцентних лампочок. Іноді зустрічається з LED-джерелами із трубчастою колбою. У цьому цоколі передбачено пару латунних штирьків, які зафіксовані на тримачі, а вже він встановлений у металеву склянку. Довжина штирьків 7 мм, тому вся цокольна конструкція досить компактна. У побуті лампи з нею використовуються вкрай рідко: здебільшого їх застосовують для громадських місць, виробництв, складів, офісів, освітніх та медичних закладів, хоч і там вони теж не дуже поширені у наш час. Це пов'язано із вмістом ртуті в самих лампах і труднощами, пов'язаними з їхньою утилізацією. Важливо знати, що підключити безпосередньо до мережі 110 Вольт або 220 Вольт їх не можна. Обов'язково потрібний пускорегулюючий пристрій - електронний або електромагнітний. Підключати такі пристрої повинні тільки електрики, які знають тонкощі монтажу та дотримуються ТБ.

ВАЖЛИВО! Такі лампочки не дають заднього світла, економічні та довговічні. Вони не виділяють шкідливі речовини, миттєво включаються на всю потужність, екологічно безпечні, дають приємне свічення, схоже на денне, і не перегріваються під час роботи, тому не несуть ризику займання.

Які ще бувають цоколі біля ламп?

Крім різьбових та штирькових є й інші види цокольних конструкцій, менш поширені:

 • R — із контактами, які втоплені в отвори із пружинами. Застосовуються для автофар та вуличних прожекторів.
 • B - штифтовий. У патроні лампочка кріпиться за рахунок бічних штифтів, при цьому немає жодного різьблення. Використовується для спрямованого світла.
 • S - софітний. Призначений для джерел світла для сценічного оснащення, декоративного інтер'єрного підсвічування. Автомобілісти зустрічають його у підсвічуванні салону та номерного знака.
 • T – телефонний. Застосовується для підсвічування обладнання та в пультах дистанційного керування.
 • К - кабельний. Рідкісний, затребуваний у вузькопрофільних електроустановках та оранжереях.
 • Р - фокусуючий. У нього додатково вбудована лінза для отримання направленого світлового променя. Цей тип зустрічається у кишенькових ліхтариках, кінопроекторах тощо.

Тонкості підбору цоколя ламп

Види цоколів світлодіодних та інших ламп різноманітні, а вибирати їх ми радимо строго під форму та розмір патрона у конкретно взятому світильнику. Якщо ви маєте стандартне різьбове підключення, віддайте перевагу світлодіодному джерелу, т.к. він економічніший і довговічніший у рази в порівнянні з лампами розжарювання.

ВАЖЛИВО! Чим менше крихких компонентів та виступаючих частин у цокольній конструкції, тим більший термін її служби. Металеві вироби в цьому плані гнучкіші і ламкі, якщо говорити про бюджетні моделі. Провідні європейські та українські виробники випускають лампи з цоколями, які практично не схильні до жодних зовнішніх негативних факторів.Докладніше: https://electrica-shop.com.ua/kak-vibrat-tsokol-lampi-i-kakie-oni-bivayut

28 May, 2022
Comments (0)
Your comment will be first