5 ПОРАД З ОСВІТЛЕННЯ КУХНІ
Не можна порівнювати кімнати в квартирі за важливістю, але кухня, безумовно, відноситься до відвідуваних, адже тут постійно готується їжа, тут збирається вся родина і зустрічають гостей. Щоб приміщення було багатофункціональним незалежно від його площі, затишним та комфортним, важливо особливу увагу приділити його освітленню. Грамотно організоване, воно здатне миттєво перетворити кухню з «гарячого цеху» в затишну їдальню зону, що сприяє довгим і приємним сімейним посиденькам. Саме тому так важливо ще до ремонту продумати дизайн майбутньої кухні та всі точки освітлення, а наші поради мають вам у цьому допомогти.
№1. ЯКІ ВИДИ ОСВІТЛЕННЯ ПЕРЕДБАЧИТИ?
Ще кілька десятків років тому найпопулярнішим варіантом організації освітлення кухні була одна- єдина люстра , що знаходиться в центрі стелі. Дане рішення не можна назвати найзручнішим, адже в цьому випадку не висвітлювалися всі найвіддаленіші ділянки, важлива частина робочої зони та обіднього столу. Сьогодні навіть на найменших кухнях потрібно передбачати кілька видів освітлення. Існують такі основні типи кухонного освітлення:
- загальне , яке все ж таки необхідне;
- підсвічування робочої зони ;
- підсвічування обідньої зони ;
- декоративне освітлення .
Без чисто декоративного освітлення на кухні можна обійтися, але правильно підібране функціональне освітлення також може виконувати декоративну роль, а сучасні світильники – справжні твори мистецтв, виконані на будь-який смак.
№2. ЯКИМ ПОВИННО БУТИ ОСВІТЛЕННЯ?
Щоб створити правильний проект висвітлення, потрібно знати основні вимоги щодо нього. А вони такі:
- світло повинне розташовуватися так, щоб на робочу поверхню і в обідню зону люди, що знаходяться на кухні, не кидали тінь;
- водночас, джерела світла не повинні бути надто яскравими , щоб не засліплювати людину;
- важливо, щоб одні джерела світла доповнювали інші;
- необхідно враховувати і колірну схему кухні . Так, світлі стіни та меблі відображатимуть до 80% світлового потоку, а темні – лише близько 12%;
- для обідньої та робочої зони необхідна різна потужність освітлення . Приблизні норми такі: потужність освітлення робочої зони – 100 Вт/м 2 , для обідньої – 50 Вт/м 2 ;
- При облаштуванні освітлення робочої зони слід стежити за відстанню від джерел води до світильників. Воно має бути не менше 60 см.
№3. ОБЛАДНАННЯ СПІЛЬНОГО ОСВІТЛЕННЯ
Без загального основного приміщення обійтися неможливо, тому в центрі кухні або в обідньому столі можна передбачити люстру. Альтернатива люстрам для невеликих кухонь – плоскі світильники, а також вбудоване освітлення у стелю. Відмінно, якщо буде передбачено реостат , за допомогою якого можна регулювати інтенсивність потоку світла та змінювати атмосферу на кухні.
№4. ОСВІТЛЕННЯ РОБОЧОЇ ЗОНИ
Над робочою зоною, де проходять усі процеси з оброблення м'яса, очищення овочів, замішування тіста та подібні, потрібно облаштувати досить яскраве освітлення. Розташовувати джерела світла найкраще на навісних шафках , щоб світло від них падало прямо на робочу поверхню. Якщо такого освітлення не буде, то при роботі весь простір попереду вас буде в тіні, а це означає, що доведеться напружувати зір. Також важливо, щоб світло було спрямоване безпосередньо на робочу поверхню і не лупцювало в очі. Можна вибрати набір меблів , де виробник уже передбачив отвори для встановлення світильників, але можна вирішити питання і за допомогою окремих світильників.
Відмінна заміна звичайним світильникам – світлодіодна стрічка , яка також кріпиться на нижню поверхню шафок. Це один із найбільш економічних та рівномірних способів освітлення. Крім того, світлодіодна стрічка – це чудовий спосіб прикрасити кухню, виділити окремі зони, створити плавний перехід до стельового освітлення .
Підсвічування потребує не тільки робоча поверхня, але і мийка , кухонна плита , а також кухонний острів , якщо такий є. Над плитою можна використовувати лише те освітлення, яке дає витяжка – цього цілком достатньо.
№5. ОСВІТЛЕННЯ ОБІДНІЙ ЗОНИ
Обідній стіл повинен мати м'яке, спокійне і затишне підсвічування, яке буде достатньою мірою освітлювати поверхню, але не створювати надто яскравого освітлення. Варто враховувати розташування столу на кухні щодо вікна. Потрібно максимально користуватися природним освітленням , тому обідній стіл ставити неподалік віконного отвору.
Штучне освітлення обіднього столу багато в чому залежить від його розташування на кухні, а також від інтер'єрних уподобань власників. Так, якщо стіл стоїть біля стіни, то можна використовувати пару настінних бра . Стельові світильники на підвісах, що регулюються, також будуть непогано виглядати, але найкраще вони підходять для обідніх столів, які стоять в центральній зоні кухні. Один або кілька таких світильників із цікавими плафонами та з можливістю регулювати висоту розташування – ідеальний варіант для будь-якої кухні.
Якщо кухня зовсім невелика , то краще, звичайно, над обіднім столом використовувати світильники бра . Альтернатива - невеликі лампи або світильники , які можна встановити безпосередньо на обідній стіл: таким чином інтер'єр тільки перетвориться і стане ще більш затишним. Для мініатюрних кухонь допускається об'єднувати спільне світло з освітленням обідньої зони, щоб не захаращувати стелю і стіни приладами освітлення.